Kliker tréning

 

História klikertréningu

Zakladateľkou kliker tréningu je Karen Pryor, profesionálna cvičiteľka, ktorá okrem doktorátu z psychológie zvierat dosiahla aj nemálo prestížnych vedeckých ocenení. Viac sa o Karen dočítate na jej web stránkach www.clickertraining.com

 

Čo je kliker tréning?

Kliker tréning je metóda na výcvik zvierat založená na princípoch pozitívnej motivácie /na tomto istom základe je založené aj TAG učenie pre ľudí v športe a tanci/. Kliker tréning je pre zvieratá veľmi vzrušujúci. Akonáhle pes pochopí princíp, bude sa na každé cvičenie veľmi tešiť, pretože každý „klik“ znamená odmenu. Tomuto musíme psíka najprv naučiť, tzv. kondiciovať ho na „klik“. Tomu zodpovedá veľmi jednoduché základné cvičenie. Podstatou je, že „klik“ označí presný moment, v ktorom pes urobil niečo čo sme od neho chceli. V momente, kedy pes pochopí, že vlastne on svojim správaním spôsobí, či kliknete alebo nie, začne vám ponúkať rôzne druhy správania dúfajúc, že dostane „klik“. A verte mi, že psy sú v tomto uplní šoumeni. Nikdy som sa pri výcviku toľko nenasmiala ako teraz. Pri tomto spôsobe výcviku je pes aktívny a rozmýšla. Cviky, ktoré sa naučí robí s radosťou a oveľa dlhšie si ich pamätá, keďže sme ho nechali aby sám na ne prišiel, na rozdiel od klasického výcviku kedy vlastne psa učíme cviky donútením.

                                                                    Čo je kliker ?                     Obrazek

Kliker môže mať rôzne tvary, podstatné na ňom je, že vydáva „klik-klik“ zvuk. Dnes už dostaneme kliker v rôznych prevedeniach, rôznej intenzity zvuku ako aj rôznych zvukov. Ja som začínala s klikerom, ktorý používam dodnes, najmä vonku.

 

/!/ Je lepšie si kúpiť aspoň dva klikre, v prípade, že jeden stratíte. Ale aj vtedy si môžete vypomôcť napr. vypínačom na lampu.

 

Pre koho je kliker vhodný a kedy začať?

Kliker môžete používať už od šteniatka, čím skôr tým lepšie. Niektorí chovatelia dokonca používajú kliker hneď od narodenia šteniatok. Kliker môžete použiť aj u staršieho psíka a bez ohľadu na to ako bol doteraz pes vychovávaný a cvičený. Uvidíte, že pri správnom použití klikeru dosiahnete u vášho zverenca väčšiu radosť pri vykonávaní cvikov a i starších psíkov naučíte ľahšie rôzne triky /napr. zatvorit dvere, otvoriť zásuvku..../.  A obsluhu klikeru zvládne určite každý, aj malé dieťa.

Prečo „klik“ a nie napr. slovo?

Nevyvrátiteľnou výhodou „kliku“ je, že vždy znie rovnako /bez ohľadu na to kto ho používa, ako je pes ďaleko a čo robí/. Ak by sme použili slovo /nemalo by sa bežne vyskytovať, lebo by sme psa museli zakaždým odmeniť aj napriek tomu, že vlastne nič neurobil/ a museli by sme ho vysloviť vždy rovnako čo ako sami uznáte je takmer nemožné. Ak by sme použili vizuálny signál, jeho nevýhodou je, že by sa pes musel neustále na nás pozerať.

Aké odmeny sú najvhodnejšie?

Keďže každý „klik“ znamená odmenu, musíme ju mať vždy po ruke. Odmenou pre psa môžu byť pamlsky, rôzne aportíky ako i pochvala alebo nejaká hra. Najpraktickejšou odmenou však ostávajú pamlsky. Tie by mali byť veľmi malé, aby ich pes mohol prehltnúť a nezdržoval sa ich jedením. Pamlsky by mali byť pre psa veľmi chutné, niečo čo má pes najradšej /napr, údené masko, syr, šunka/ Odmenou môže byť aj aportík, ktorý sa dá využiť v niektorých prípadoch. Jeho použitie je však náročnejšie na čas. Ostatné formy odmien však použijeme až keď psa naučíme, že „klik“ znamená odmenu.

/!/ Dajte si však pozor, aby ste psíka neprekrmovali. Podľa toho ako často cvičíte, prispôsobte aj dennú dávku krmiva.

Kedy pridať povel?

Na rozdiel od tradičného výcviku, pri kliker tréningu sa povely zavádzajú až keď psík dané správanie pozná. Povel je vlastne názov konktrétneho správania ako napr. "sadni" alebo určitý pohyb rukou, príp. iný jasný signál. Ak napr. niekoľkokrát úspešne odkliknete, keď si psík sadne a on vám to bude potom stále ponúkať, znamená to, že pochopil za čo dostáva klik a odmenu, a to je ten správny čas na uvedenie povelu. Začnete najprv tým, že tesne predtým ako si psík ide sadnúť dáte povel. Ak si psík sadne, dostane klik a odmenu. Po niekokoľkých opakovaniach začnite psíka odmeňovať len za sadnutie, ktoré nastane po vydaní povelu. Ak si psík sadne aj bez povelu, neklikajte a neodmeňujte.

Ako dlho používať kliker?

Určite vás už pri čítaní týchto článkov napadlo, či kliker budete musieť neustále nosiť so sebou. Určite nie. Keď už raz psíka naučíte vykonávať požadované správanie na povel, kliker už nie je potrebný. Za správne vykonanie požadovaného správania môžete psíka odmeniť napr. pamlskom, pohladením, pochvalou. A kliker môžete použiť na naučenie nového správania.

Kedy vieme, že náš psík daný cvik zvládol?

Ak si zodpoviete na nasledujúce otázky áno-nie-áno-nie, vtedy si môžete pogratulovaťJ.

Vykoná váš psík vždy ten konkrétny cvik, ktorý po ňom žiadate? Ak poviete napr. "sadni", sadne si váš psík vždy a okamžite?

Vykoná váš psík cvik, aj keď ste mu k tomu nedali povel?

Vykoná váš psík požadované správanie za každých okolností / v cudzom prostredí, počas rušivých momentov/ a bez ohľadu na to, čo vykonáte vy /napr. sedíte, bežíte,../?

Pri vyslovení jedného povelu vám psík ponúkne cvik, ktorý tomu nezopovedá? Napr. poviete "sadni" a psík si miesto toho ľahne?

 

Kliker tréning je individuálna záležitosť. Cvičenie v skupine nie je vhodné, psíkov to vyrušuje. V prípade záujmu si dohodnite individuálny kliker tréning.

 

Viac o klikaní si môžete prečítať tu : https://www.letenka.estranky.cz/clanky/kliker.html alebo tu https://dogforum.sk/viewtopic.php?f=9&t=292&hilit=Kliker